Jak vybrat kancelářský papír do tiskárny

 

Kancelářský (xerografický) papír - jak postupovat při výběru:

  • Co vlastně chceme tisknout – texty, obrázky, fotografie, letáky, pozvánky atd.?
  • V jaké kvalitě tisku chceme mít výsledek?
  • Zda používáme pro tisk inkoustovou nebo laserovou tiskárnu?

Nezanedbatelné jsou rovněž finanční náklady na tisk, tedy kolik nás to bude stát.

Kancelářský papír a označení kvality

 

 

 

Pokud máme tyto otázky zodpovězeny, můžeme přistoupit k výběru samotného papíru. 

Nejrozšířenější je papír ve formátu A4 ( 210x297mm ) v gramáži 80 g/m2, používá se v několika stupních kvality obecně označovány jako A, B, C

A – papír nejvyšší kvality určený pro barevný i černobílý velkoobjemový tisk, pro použití v laserových i inkoustových tiskárnách, vhodný pro tisk reklamních a propagačních materiálů a obchodní korespondence, kde je kladen důraz na vysokou kvalitu. Vyznačuje se velmi vysokou bělostí a bezprašností. Finanční pořízení je vyšší oproti ostatním kategoriím.

B – papír střední kvality určen pro barevný i černobílý tisk, pro použití v laserových i inkoustových tiskárnách. Prašnost je minimální a bělost opět na vysoké úrovni. Obvykle boduje poměrem kvalita/cena.

C – papír nejnižší kvality je určen pro běžný tisk a kopírování ( i oboustranné ) v laserových i inkoustových tiskárnách. Oproti ostatním kategoriím boduje hlavně nízkými pořizovacími náklady.

Ať už si vyberete papír z jakékoliv kategorie, požadujte po prodávajícím informaci, zda konkrétní papír splňuje normu ISO9706 – možnost archivace, obvykle je tato informace uvedena přímo na balení. Výrobci myslí také na ekologii a v sortimentu nabízejí také několik druhů recyklovaného papíru

Dalších druhy papírů pro použití v kanceláři

Papíry vyšší gramáže – obvykle jsou zastoupeny kategorií A a dodávají se v gramáži od 90 – 300 g/m2 ve formátu A4, několik druhů je i ve formátu A3.

Barevné papíry – jsou určeny zejména pro tisk letáků, prezentací a různých prodejních akcí. Barevná škála je velmi široká, v našem katalogu je zastoupeno cca. 25 barevných mutací, obvykle se vyrábějí ve formátu A4 v gramáži 80 a 160 g/m2, méně už ve formátu A3.

Fotopapíry – jak již název napovídá, jsou určeny pro tisk fotografií převážně v inkoustových tiskárnách, dodává se v různých typech povrchu – lesklý, polomatný, matný. Vyznačují se velmi vysokou absorpcí inkoustu, jsou voděodolné a rychleschnoucí.

Dále se můžete setkat s papíry do plotteru – dodávají se v rolích v různých šířkách a návinem až 50m, s pauzovacím papírem – studenti technických škol mohou potvrdit, rysy jsou pro někoho stále noční můra. Dříve narození určitě vzpomínají na uhlový papír – kopírák, který společně s psacím strojem byl dříve považován za vrchol kancelářské techniky. Na okraji zájmu se rovněž usazují dříve hojně rozšířené faxové papíry a papíry s vodící perforací do počítačových tiskáren. Můžete se setkat s papírem milimetrovým, kartonovým – klasická čtvrtka, průklepovým a psacím.

Všechny výše uvedené druhy máme v naší nabídce zastoupené.

Věříme, že si určitě vyberete.

Kancelářský papír do tiskárny v akci

 
Stálou nabídku kancelářského papíru za svělé ceny najdete v sekci - Papír a papírové výrobky